Rožní dům z Hlavní ulice na Zbrodek byl členěn do dvou částí, přitom v přední části se nacházela nejstarší předměstská radnice, v zadním traktu označeném „A“ bývalo ubytováno vojsko. Rozsáhlý obecní pozemek sahal až do dnešní Karlovy ulice. Předměstská radnice se v tomto domě nacházela až do roku 1855.
Dům v levé polovině snímku byl první předměstskou radnicí
Dům č. 29 na mapě z roku 1827 (na mapě jsou uvedena parcelní čísla, nikoliv čísla domů)
Zachoval se nám důležitý zápis v první Předměstské kronice Johana Hostýnka 1), popisující znovupostavení Obecního domu v blízkosti sochy sv. Floriána:
Poněvadž tehdy skrz neštěstí ohně v roku 1813 dne // 14 ho apríle do veliké škody celá obec přišla, tak že 285 numer, do gruntu mnohé spálené byly a kdyby // Boží ochrany, a pomoci lidu nebylo, byli by i všecky // 3 kosteli k spálení přišli, nebo juž počaly hořeti. Když // to taky při tom ohni, obecní oficírský dům do // gruntu zkažen byl.
Protož tehdy!
Z nákladu Předměstské Veselské obce, a s pomocí // milostivéj vrchnosti, tento nový obecní oficírský
dům, znova založen, a podobný spis tomuto spisu // v rohu směřující k statuji Svatého Floriana, v
jednom kameni v gruntě, v přítomnosti celé // familie našej milostivej vrchnosti, a jeho panů
oficírů, též rozličného stavu lidí, duchovního, // i světského, při slavně znějícím bubnování,
trůbení, a muzicírování, k vynalezení schován jest.
Když se ale tento nový obecní dům zakládati počal, // tehdy od pana Josefa Tomáška zednického majstra, dle
jeho /: überschlagu:/ domluveno bylo 743 rý. k tomu materiálu, // 30 sáhů kamení, po 2 rý. 30 kr. jedna sáha. 12 tisíc pá- lených tihel, jeden tisíc po 23 rý. 50 tisíc nepálených tihel // které od obce nadělané byly. 55 měřic vápna, jedna měřica po 2 rý. 30 kr. 2 centy železa na ankry, jeden // funt po 27 kr. 6 kop desek, jedna kopa po 30 rý.
Item! Dle /: überschlagu :/ tesařského majstra Martina // Horníka, domluveno bylo 434 rý. k tomu dřevo, milostivá vrchnost darovala, tak jak v horách narůstlo, // jen od dovezení, a holcowání se platilo
20 trámů, jeden každý koštoval, 4 rý. 18 kr. 12 podkrokevnie,// jedna 2 rý. 38 kr. 45 kusů krovu sáhů dřeva, jeden, 1 rý. 45 kr. 14 kop lat, jedna kopa 10 rý. Ktomu // 95 kop latových hřebíků, jedna kopa 54 rý. 14 tisíc,
a 3 sta skřidlice, jeden tisíc, za 40 rý. 24 kr. // za dřevo na stání do maštale, 80 rý.
Stolářovi za jeho dílo ………48 rý. // zámečníkovi za jeho dílo……..70 rý.
sklenářovi za jeho dílo ………40 rý. // hrnčířovi za troje kamna ……..54 rý.
kovářovi za jeho prácu ………40 rý. // celý dům koštuje 3158 rý. 46 kr.
ktomu od začátku stavění toho domu, jetej obecní // roboty se vykonalo, 968 fůr. Item ještě
roboty se vykonalo, 1578 dní, až do skončení.
Nejpevnější i nejposlednější a nejstálejší dělník, // polír zednický Jakub Lundenburg v práci až do posleda vždycky stál.
1), Předměstský písař Johan Hostýnek (*1779 +1836), bydlel v domě č. 16, živil se řemeslem tkalcovským a vykonával též funkci kostelníka.
Až do roku 1855 předměstská radnice. Později zde byla stolařská dílna rodiny Weberovy. V domě se také nacházela první dílna v níž stavěli lodě členové oddílu vodního slalomu, který vedl Ota Weber (*1924).
Rodina Weberova přichází do Veselí roku 1861, kdy se Johan Weber stává posledním správcem pivovaru. Bydlel na Předměstí v rožním domě č. 50 (U stavu, Karlova). Zde se mu narodil syn Ondřej a také vnuk Ferdinand, oba mistři stolaři. Z domu U stavu se rodina Weberova přestěhovala roku 1891 do nově zakoupeného domu č. 29, který byl první předměstskou radnicí (dům stál 1710 zl.), SOkA Hodo, AO-PV, č. 106, snímek 2132. V tomto domě se také roku 1897 narodil Ferdinadův syn Jindřich, vyučený stolař, který později pracoval na dráze a byl také strojníkem ve Sboru dobrovolných hasičů. Ferdinand Weber zemřel mladý a vdova Anna si roku 1912 vzala stolařského mistra Viktora Javoříka, který převzal stolařskou a truhlářskou dílnu.
Ve stolárně na Zbrodku se Jindřichu Weberovi roku 1924 narodil syn Ota, zakladatel vodáckého oddílu ve Veselí nad Moravou. Jádro tohoto oddílu tvořilo několik kamarádů, kteří neměli k řece daleko. Centrem vodního živlu byl splav. Prvotní impuls ke vzniku vodáckého oddílu dodala Anička Jurčeková, která studovala v Kroměříži zdravotní školu a navázala kontakt s kroměřížským oddílem vodního slalomu. Ovšem závodní lodě se musely někde vyrobit a tak přišla vhod právě stolařská dílna babičky Weberové- Javoříkové. A tak tehdy osmdesátiletá babička Oty Webera měla také podíl na vzniku prvních závodních lodí. Vraťme se zpátky k Ondřejovi Weberovi. Vedle stolaře Ferdinanda měl ještě 4 syny, ze kterých je třeba vzpomenout strojníka Augustina (*1879), která si vzal za manželku Andělu Kratochvílovou. Tito manželé měli spolu syna Gustava, kterého většina starších veselanů zná jako pana učitele a později ředitele školy. August a Anděla Weberovi krátce působili na Obecní hospodě na náměstí, kde August zemřel mladý (37 let).
Na dvorku první předměstské radnice. Zprava Jindřich Weber s manželkou Františkou, Ota Weber. Zleva stojí Jindřichova matka Anna Javoříková a vedle ní Antonín Weber.
Ferdinand Weber (*1902), mladší bratr Jindřicha, při práci na herbáři.
.Moravskoslovenská župa hasičská. Uprostřed sedí Jindřich Weber, vpravo vedle něj sedí Motyčka ze Zarazic a vzadu za Weberem stojí František Tyllich
Rodokmen Weberů
Ve stolařské dílně babičky Oty Webera veselští vodáci stavěli první lodě
Více o počátcích vodního slalomu ve Veselí zde: www.veselihistoricke.cz/pocatky-vodniho-slalomu-ve-veseli-nad-moravou