ČAPKOVA MATKA, SKAUTSKÉ PŘEDSTAVENÍ 1946

Veselský rodák MUDr. Jan Klement sepsal velmi zajímavé informace o divadelním představení veselských skautů 28. prosince 1946 v sále hotelu Záložna. S iniciativou nacvičit hru K. Čapka Matka přišel Milan Wovesný, který představení režíroval. Hlavní roli matky svěřil Daně Švehlíkové (*1924, roz. Bláhové), která díky svému vrozenému dramatickému talentu zvládla roli tak, že se trvale vryla do paměti spoluherců i diváků. ​​​​​​​

Dana Švehlíková, rozena Bláhová (Většina zkoušek se odbyla u Blahů v kuchyni)

Roli otce ztvárnil Drahoš Stašek, který byl z herců nejstarší a pracoval již jako výpravčí. Lékaře Ondřeje zahrál Karel Roch a letce Jiřího se ujal Jan Klement (později MUDr. v Rychnově nad Kněžnou). Role Kornela připadla Vladislavu Pulicarovi a Petra zahrál Vítězslav Koukal, jehož otec dělal správce vodní elektrárny. Představitelem nejmladšího syna Tomiho byl Radko Samek, jehož otec byl velitelem četnické stanice ve Veselí. Mužský hlas v amplionu zastal Milan Wovesný, ženský hlas jeho manželka Blanka, dcera obchodníka Alberta Doležila.

Režisér Milan Wovesný s manželkou Blankou

Jan Klement (*1930)   ​​​​​​​

Vladislav Pulicar (*1929)   ​​​​​​​

Vítězslav Koukal (*1930)

Celé představení včetně všech přípravných prací, vybudování a zařízení jeviště, zvládli skauti sami s pomocí přátel. Některé rekvizice byly zapůjčeny ze zámku (pohovka, psací stůl, křeslo, stolek pod rádio), perský koberec zapůjčil strojvůdce Václav Uhlíř. 

Po únoru 1948 došlo ke zrušení skautu a k jeho násilnému včlenění do ČSM. Parta kolem Milana Wovesného se scházela dále, ale k realizaci divadelní hry J. Steinbecka O myších a lidech již nedošlo.

Vytvořeno na základě vzpomínek MUDr. Jana Klementa z ledna 2008

​​​​​​​

Ze skautského představení se žádná fotka nedochovala. V archívu Dany Švehlíkové je fotografie z divadelního představení Františka Pavlíčka Černá vlajka. Toto představení se hrálo na Sokolovně roku 1958 za režie Slavomira Štose, v obsazení Dana Švehlíková, Vladimír Janíček, Josef Kacr, Cyrilka Lovecká, Miluše Ben-dová, Karel Procházka, Nina Prokešová a Zdeněk Smýkal.

Dana Švehlíková s Ninou Prokešovou Pavelčíkovou v představení Černá vlajka