Těsně za Městskou branou, v úzké uličce, se nalézaly čtyři židovské domy (byly značeny římskými číslicemi). Původně zde stál jen jeden dům, řečený „Tapalovský“. Východní strana těchto domů byla nalepena na městských hradbách. Lánový rejstřík z roku 1669 zde zmiňuje Davida Lebla kramáře, Salomona koželuha, Markuse koželuha a jeho syna Davida Lebela. V důsledku nedostatku místa byly židovské rodiny nuceny stavět domy o více podlažích. V každém z těchto domů bydlelo několik rodin. Tyto domy neměly žádné dvory.
Jeden z nejstarších snímků židovských domů, které tvořily jeden blok. Na členění střech je zřejmá postupná přestavba a přístavba jednotlivých částí.
Východní strana židovských domů číslo II. III. a IV. Pod domy III. a IV. ještě stojí 3 malé domky včetně černé šindelové střechy, která vyhořela roku 1938.
V tom světlém domě se od roku 1890 nacházel obchod Morice Ziemlicha, později dům s obchodem koupil Ferdinand Sladký. Obchodníku Sladkému patřil taky ten vedlejší tmavý dům s těmi krásnými dekorativními okénky. Tento ojedinělý dům (resp. jeho východní stěnu) Sladký roku 1931 zbořil a na jeho místě postavil skladiště s garáží.
Zpráva Památkového úřadu: Dne 7. září 1931 prohlédl jsem dům p. Sladkého, rovněž i okolní domy v t. zv. Židovské čtvrti. Židovská čtvrt rozkládá se na břehu řeky Moravy. Paralelně s řekou vedla městská hradební zeď, z části dodnes existující. Zeď zbudována jest z lomového kamene a jest široká 1.20-1.70 m. K této zdi přistavěny byly někdy v 18. stol. domky a to z obou stran, od řeky i od města. Všechny tyto domky jsou podsklepeny. Sklepy mají valené klenby, buď z cihel nebo z kamene. Sklepy jsou malých rozměrů a nepřesahují rozměry půdorysu domů. Zeď lze klásti do středověku (14.-15. stol.), domky na straně od města vznikly asi v 18. stol., domky na straně od řeky asi později, až hradební zeď pozbyla svůj fortifikační význam. Avšak jak hradební zdi, tak i na domcích není ničeho pozoruhodného. Domky fotografovány.
9./9. 31 Joska Svoboda
Krátce po polovině 18. století, v době kdy městské hradby ztrácely svůj fortifikační význam, byly vystavěny na Rybníčku tři malé domky (č. 55, 56, 57), jejichž zadní stěna byla tvořena hradební zdí.
Po zbourání vyhořelého domku byly obnaženy městské hradby
Židovský „čtyřdům“ po asanaci tří malých domků na Rybníčku
Rybníček 2017, dům č. III./92 a č. IV./93
Čtyři židovské domy z Ehrenhaftovi uličky.
Za Karlem Ehrenhaftem se nachází původní vchod do domu č. III. Foto z Vánoc roku 1937
Židovské domy neměly žádný dvůr, proto Ludvíkova manželka sekala dříví v uličce. Za dřevěnými dveřmi se nacházel tzv. magacín.
Ulička původně Židovská, dnes Ehrenhaftova, je úzká
Veselani si oblíbili Kafe Ehrenhaft, které bylo v provozu v této uličce v letech 2014 až 2020
Tento pán se taky těší na znovuotevření Kafé Ehrenhafta
Vladimír Groš