JOSEF HLOBIL

MUDr. JOSEF HLOBIL (*15.2.1899, Tučapy +26.1.1943, Berlín – Charlottenburg)

Výraznou osobnost, která se v řadách čs. legií podílela na vzniku naši republiky, a později se zapojila po protifašistického odboje, představuje pan doktor Josef Hlobil. Když v jednom dnu přišlo Veselí nad Moravou o dva své lékaře (Dr. Drlík a Dr. Valter tragicky zahynuli při dopravní nehodě), nastoupil do našeho města mladý doktor medicíny, Josef Hlobil, rodák z Tučap u Holešova. Jeho první ordinace se nacházela v rohu náměstí, vedle dnešní budovy Muzea, v domě č. 40. Jako mladý byl Josef Hlobil v I. světové válce odvelen na Italskou frontu, kde později vstoupil do legií.

Brigáda na hřišti v Tučapech

Italské legie, 34. pluk, Foglio, Josef Hlobil stojí pátý zprava

MUDr. Josef Hlobil roku 1926 v Prostějově

​​​​​​​​​​​​​​

Po promoci na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně, krátce působil v nemocnici v Prostějově a v roce 1928 se stal železničním a obvodním lékařem ve Veselí nad Moravou. Jako kapitán italských legií byl také předsedou Česko-slovenské obce legionářské ve Veselí. 

V roce 1929 doktoru Hlobilovi vyprojektoval dům brněnský architekt Miroslav Kopřiva, podle jehož návrhů byla v roce 1934 postavena ve Veselí nad Moravou také nová radnice.  V novém domě měl Josef Hlobil také ordinaci, byl oblíbeným lékařem nejen ve Veselí, ale také na Horňácku, kam často vyjížděl se svým vozem Tatra. ​​​​​​​

Manželka doktora Hlobila, Mima (Marie), se svým bratrem a s rodiči


Doktor Hlobil  se svou manželkou, 1930

Dcera Naďa, manželka Marie, MUDr. Josef Hlobil, Zdeňkův kamarád Milan Karásek a Zdeněk Hlobil (*1933)

Manželé Hlobilovi se synem Zdeňkem. Automobil Tatra, který zprostředkovával spojení s Horňáckem

Po březnu 1939 se Josef Hlobil zapojil do odboje, byl vedoucím legionářské skupiny Obrany národa, zajišťoval útěk významných osobností a vojáků do zahraničí přes Slovensko. Při tom spolupracoval s Bohumilem Němečkem, Janem Andrýskem, Antonínem Leciánem, železničáři Josefem Janouškem, Eduardem Černým, Janem Zemkem, ale i dalšími. Podílel se například na přesunu ministra Feierabenda, gen. Hasala, gen. JUDr. Vančury, prof. Nigrida, Nečase a dalších. Celkem se jednalo o 200 – 400 osob. Ve svém voze Tatra, Dr. Hlobil také převážel zbraně ze zbrojovky v Bojkovicích do lesů v Chřibech. Dne 24.7.1940 byl Josef Hlobil zatčen, vězněn a nakonec 26.1.1943 popraven v Berlíně – Charlottenburgu. Čest jeho památce!

Doktor Hlobil (vpravo), s rodinou Ing. Josefa Gaďourka

Doktor Josef Hlobil před svým domem


Marie Hlobilová s dcerou Naďou a synem Zdeňkem 

Zdeněk Hlobil (*1933)