LUDMILA KLAUDOVÁ

Ludmila Klaudová *18.12.1919

Rodina Klaudova přišla do Veselí koncem 19. století, kdy Jan Klauda získal zaměstnání na železnici a přestěhoval se z Kozojidek do ulice Rybáře. Zde se mu roku 1897 narodil syn Bartoloměj. Ten se vyučil ve Vídni zámečníkem u mistra Julia Blattného, později pracoval jako strojvůdce ve Veselí nad Moravou. Po svatbě a narození dvou dcer postihla mladou rodinu tragedie, Bartolomějovu manželku Marii někdo zavraždil. Ludmila Klaudová měla 2 roky, její sestra Marie necelý rok. ​​​​​​​

Jan Klauda (*1867) s manželkou Rozínou (*1862, roz. Glozovou)

Marie Klaudová (*1899 +1922, roz. Krejčová)

Bartoloměj Klauda s první manželkou Marií a dcerou Liduškou (*1919)

Strojvůdce Bartoloměj Klauda (*1897)

Druhá manželka Anna (*1900, roz. Hrkalíková z Domanína)

Ludmila Klaudová (*1919) se sestrou Marií (*1921)

V roce 1950 u Klaudů hořelo. Bartolomějovi kamarádi do týdne domek opravili

Veselani ročník 1897. Zleva Bartoš Klauda, Jan Všetula mladší ze Břehů, Jakub Holek, Jan Baďura, Jan Všetula starší z Milána, Franta Čech ve Veselí nad Moravou 6. 8. 1933. Fotil Josef Tašl, taky ročník 1897 (schází kamarádi  B. Němeček, Fr. Žádník)

Na fotografii z osmé třídy je Ludmila dole, druhá zprava. ​​​​​​​

Ludmila cvičila v Sokolu

Ludmila ráda vzpomínala na návštěvu prezidenta Masaryka ve Veselí. Její sestra Marie měla zrovna nohu v sádře a tak jí na lehátku dopravili do zahrádky u tratě a pan prezident jí z vlaku zamával.

Po studiu odborné školy pro ženská povolání působila Ludmila Klaudová v Olomouci jako vychovatelka v rodině u Růžičků, kde opatrovala dvě děti. Bylo jí devatenáct, když potkala svou první velkou lásku, Františka Fajtla, budoucího válečného hrdinu, stíhacího pilota britského letectva RAF. Tehdy v Olomouci sloužil u 2. leteckého pluku, měl krásnou uniformu, Ludmila jej měla ráda, chodili spolu na letiště, které bylo kousek od domku Růžičků. Pak přišlo rozloučení. Když se po válce vrátil, ještě Ludmile napsal dopis, ale už se nesešli, on se oženil. Ludmila četla všechny knihy Františka Fajtla, nejvíc knihu Sestřelen.

František Fajtl byl od Ludmile o sedm let starší

Ludmila se neprovdala, neměla vlastní děti, ale vychovala stovky předškoláků, když působila jako učitelka mateřské školky v Hroznové Lhotě, později ve Veselí nad Moravou, kde ve svých 57 letech končila jako ředitelka mateřské školky. ​​​​​​​

Ludmila se svými žáky na Filipově

V roce 2005 se Ludmila Klaudová (s kabelkou) sešla v Hroznové Lhotě se svými prvními žáky

S dětmi z Hroznové Lhoty na výletě ve Veselí nad Moravou

Na kole jezdila Ludmila do 97 let

Ve svých sto letech, v době covidové epidemie šila Ludmila Klaudová roušky

Rodokmen Klaudů