POMNÍK GENERÁLA LAUDONA

Když v červenci 1790 v Novém Jičíně umíral rakouský generál Ernst Gideon Laudon, stál u jeho lože též František Jan hrabě Chorinský, který pod generálem několik let sloužil a je také podepsán jako svědek na Laudonově závěti. Z úcty k příteli a také jako hold velkému rakouskému vojevůdci nechal František Jan ještě v roce 1790 v zámeckém parku ve Veselí nad Moravou generálovi postavit pomník. ​​​​​​​

Pomník který vytvořil sochař Ondřej Schweigl, tvoří dutá, půlkruhová, cihlová bašta se třemi střílnami, která symbolizuje slavná Laudonova vítězství nad Turky. Na baště stojí na podstavci čtyřhranný obelisk s portrétem maršála v medailonu a polonahou ženskou postavou. Před podstavcem je umístěna vojenská zbroj. Celý obelisk je z rubu i líce pokryt nápisy. Na přední straně pomníku je text v latině, na zadní straně pak jeho německý ekvivalent.  

Peter Futák, Chorynští z Ledské, str. 70

Zřejmě nejstarším známým zobrazením tohoto pomníku je akvarel Ludvíka Ehrenhafta z roku 1910. Za povšimnutí stojí koule (možná zeměkoule) umístěná na vrcholu obelisku. Kouli obepíná jakási stuha nebo ratolest. Tento vrchol pomníku již delší dobu schází.

Poslední restaurátorský zásah proběhl roku  2013

Tento snímek z archívu Roberta Rooba je nejstarší dochovanou fotkou zachycující památník generála Laudona, včetně vrcholu obelisku.. 

Pouze v torzovitém stavu se nacházel pomník v roce 1972