RADEK BASS

Skutečný fotografický tvůrce, který dokázal nejlépe vystihnout to mimořádné kouzlu luk a lesních zákoutí kolem našeho města. Tvůrčí proces bral jako nutnou řeholi, neváhal vstávat ráno ve čtyři, tak aby v pět již číhal v terénu na první sluneční paprsek. Jeho dokonalé snímky mají zvláštní hloubku, často s tajemnou hádankou. V mlžném oparu tušíme antický chrám i v banální konstrukci železničního mostu.

Ctirad Bass (*18.11.1928 +28.1.2008)

Oblíbený motiv


Těžké mraky

Antická krajina

Ráno
Radek Bass byl také aktivním muzikantem. Na cimbál hrál nejdříve v souboru Prespolan ve Veselí nad Moravou, od roku 1954 pak působil v muzice Slávka Volavého ze Strážnice. Na obrázku uprostřed primáš Prespolanu Bohumil Bída a vpravo na cimbál hraje Radek Bass.

Na cimbál hrál Radek Bass se Slávkem Volavým přes dvacet let. Na zájezdu se souborem v Německu si Radek zakoupil první fotoaparát a od té chvíle fotil. A fotil skvěle. Zdokumentoval řadu akcí souboru, zachytil legendární osobnosti, Slávka Volavého, stařenku Procházkovou, Joženu Kubíka.

Václav Harnoš a Slávek Volavý (foto Radek Bass)

Slávek si s Radkem rozuměl nejen na vodě

Radek Bass mistrovsky zdokumentoval muzikantské osobnosti. Zde snímek ze Strážnických slavností 1975. Slávek Volavý, Pavel Ďuga, Martin Holý, Jožena Kubík, Pavel Kučera a jeho syn Jan ​​​​​​​

 Jeden          

Dva

Trééé

Portrét stařenky Procházkové byl použit na přebal gramofonové desky

Martin Čambal s manželkou

​​​​​​​

Malíř, grafik, vynikající fotograf a znamenitý muzikant, to všechno byl Radek Bass, skromný nenápadný veselan. Narodil se 18. listopadu 1928 ve Veselí nad Moravou, v rodině železničáře Františka Basse. Dědečkem malého Radka byl Jakub Bass, oblíbený hostinský na veselském náměstí. ​​​​​​​

Ctirad Bass *1928

Ctiradův otec, František Bass *1900

Dědeček Radka, hostinský Jakub Bass *1864Vladimír Groš